sobota, 19 lutego 2011

Hej, młody człowieku

"Pusty będzie próg i smutny dom"
Od kilku tygodni towarzyszy mi pewna piosenka. Mało znana i raczej nie do usłyszenia w "lansiarskich" rozgłośniach radiowych. 

Wchodzi ona w skład płyty "Tu ziemia tu ziemia, niebo czy mnie słyszysz?" studenckiego zespołu "DeA" z duszpasterstwa akademickiego redemptorystów w Toruniu. 
Tytuł tej piosenki-ballady, to "Hej, młody człowieku". Słowa: Wojciech Polasik, muzyka: Marek Stachowiak.Hej młody człowieku, jeśli starca zobaczysz bez nóg w podziemnym przejściu, niech wyjrzy z ciebie Bóg, grosz mu daj – choćby ten ostatni – to może ojciec twój, który przysiadł tylko; a ludzi gniewne tłum twarze niosąc wilkom mają podobne.
Hej młody człowieku, jeśli pijaka zobaczysz – wstać nie będzie mógł, niech wyjrzy z ciebie Bóg, dłoń mu daj, choćby przeklął cię – to może brat twój, który odszedł kiedyś do życia skąpy znój lat mu chudych siedem w pogardzie mając dał.
Hej młody człowieku, jeśli matkę zobaczysz w czekaniu, szybko przejdź przez próg, niech wyjrzy z ciebie Bóg, dłonie dwie ucałuj mocno, bo może kiedyś gdy ze swoich zejdziesz dróg, nie będzie czekał nikt, pusty będzie próg… i smutny dom.
A mówi to ci człek, co nieraz ślepo szedł, nieraz dłonie dwie na swych kieszeni dnie zwijał w pięść, lecz teraz ujrzał świt tak mu strasznie wstyd, bo głupio żył…


4 komentarze:

 1. Za mną chodzi również piosenka DeA - ,,Amen" - pewnie ojciec słyszał.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna ta piosenka.. Mogę powiedzieć pod nia tylko jedno.. AMEN!!!
  Pozdrawiam z blogów:
  www.tylkojezus.bloog.pl
  www.tylkojezus.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. O jakże znana mi piosenka.. bliska. Byłam szybsza i słyszałam już to prawie z 2 lata temu..:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki, ojcze za ten komentarz u mnie. Też wpadłam na to, że jednak różnie bywa z ludzkimi drogami, nie jest to zło, ale bycie nieszczęśliwym, co się przytrafia innym.

  OdpowiedzUsuń

zostaw ślad...