piątek, 13 marca 2020

lokalnie czyli globalnie

image courtesy: mexico institute
Pamiętam, gdy na wykładach z Socjologii, a był to początek lat 2000, nasz profesor, ks. Ireneusz Stolarczyk, przedstawiając rozpędzający się proces globalizacji, użył porównania do noża: globalizacja jest jak nóż - możesz nim pokroić chleb ale i możesz nim kogoś zranić.
Wydaje się, że to, w czym uczestniczymy dziś jako "globalna wioska" jest właśnie tym niewłaściwym "użyciem noża". Oczywiście, pozostaje (i pewnie pozostanie) tajemnicą, czy był to przypadek, który akurat dostał się na "transmisyjny pas" zglobalizowanego świata czy też zamierzone działanie nakierowanie na przyszłe interesy (stara zasada mówi: patrz kto się wzbogaci). Faktem jest, że ów wirus korzysta z "wehikułu" jakiego współczesne społeczeństwo w sposób naturalny mu dostarcza, ponieważ szybkie przemieszczanie się jest niewątpliwie jednym z najdoskonalszych osiągnięć cywilizowanego świata.

Drugą cechą globalizacji jest pozorna lokalność. Podział na kraje, których terytorium okreslają granice administracyjne a władzę sprawują poszczególne rządy - choć teoretycznie pozostaje jako obowiązkowy - to jednak stopniowo traci na znaczeniu. Powodem tym są właśnie procesy globalizacyjne, które jak gdyby paralelnie - obok zwykłego biegu spraw - wytyczają swoje własne szlaki. I właśnie w tym kluczu to, co dzieje się gdzieś lokalnie - nawet bardzo daleko - w krótkim czasie może osiągnąć rezonans globalny, niezależnie od działań oficjalnych instytucji. 

Trzeba szukać sposobów, aby "nóż służył ukrojeniu kromki chleba". A skoro to co lokalne natychmiast może stać się globalne - niech więc lokalnie właśnie dzieje się dobro, służba, uczciwość, odpowiedzialność. Takim przykładem, który już osiąga zasięg globalny w obecnej "wirusowej" sytuacji jest chociażby akcja, by bez konieczności nie ruszać się z własnego domu; albo chlubna inicjatywa młodzieży, aby pomagać starszym w zakupach, nie narażając ich samych na ryzyko infekcji. Sposobów jest wiele. Wystarczy się rozejrzeć - lokalnie właśnie, aby posłać w ten świat falę dobra i miłości. A ta... niech się globalizuje. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

zostaw ślad...